Opublikowano:

Warsztaty z Literówką – konkurs rozstrzygnięty!

czytaj z literówką

„Książka jest dziełem sztuki, ma nie wychowywać, tylko wywoływać emocje. Muzyka też nie wychowuje ani obraz, ani balet. Największym błędem rodziców jest to, że szukając dobrych książek, wybierają takie, które ich zdaniem przynoszą “pożytek”. Tymczasem, gdy sami sięgają pamięcią do lektur własnego dzieciństwa, wspominają nie te, które owiewał “smrodek dydaktyczny” (śliczne określenie Wańkowicza), lecz te, których lekturę naprawdę przeżywali.”

Powyższe słowa wypowiedział znawca literatury dziecięcej, profesor Grzegorz Leszczyński. Weźmy do ręki dowolny album. Kupiliśmy go do czytania czy oglądania? No właśnie, odpowiedź nasuwa się sama. Dlatego m.in. doceniamy i lubimy picturebooki.

Nasz picturebook jest opowieścią, w obrazkach. Jest książką, która wywołuje emocje, książką, przy której się rozmawia, pyta i odpowiada na pytania. Ale przede wszystkim aktywnie spędza czas.  Jej wielopoziomowy odbiór jest zależny do samego czytającego, bowiem młodszy czytelnik skupi się po prostu na przygodzie, a starszy np. zwróci uwagę na tło historyczne np. stroje z epoki, zabudowania. To w jaki sposób wykorzystamy książkę jest zależne od naszego potencjału.

A może warsztaty?

Od 14 stycznia do końca marca wspólnie z platformą Biblioteki Szkolne Online zorganizowaliśmy konkurs na scenariusz zajęć z wykorzystaniem picturebooka „Pewnego razu w Londynie”.  Nie narzucaliśmy żadnych zasad. Chcieliśmy, aby autor scenariusza miał swobodę interpretacji. To spowodowało, że pomysły, które do nas spłynęły były bardzo różne. Jedne nacisk położyły na edukację teatralną, inne na improwizację, a jeszcze inne na techniki manualne.

Z ogromną wdzięcznością i ciekawością czytaliśmy każdy zgłoszony scenariusz i wyłoniliśmy trzy, które Państwu prezentujemy.  Korzystajcie z nich śmiało do pracy z dziećmi, by rozbudzać ich fascynację książką jako taką.  

Oto nagrodzone scenariusze na warsztaty z dziećmi klas 1-3:

I miejsce

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach

ul. Piękna 17

18-100 Łapy

Pobierz plik PDF

II miejsce

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świerklanach

ul. Boryńska 6

Świerklany 44-266

Pobierz plik PDF

III miejsce

Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

 ul. Mazowiecka 154

05-300 Mińsk Mazowiecki

Pobierz plik PDF

Platformie Biblioteki Szkolne Online oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.  

Scenariusze mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez edukatorów i nauczycieli do pracy z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *