Opublikowano

Zrób warsztaty z komiksem „Pewnego razu w Londynie”

„Książka jest dziełem sztuki, ma nie wychowywać, tylko wywoływać emocje. Muzyka też nie wychowuje ani obraz, ani balet. Największym błędem rodziców jest to, że szukając dobrych książek, wybierają takie, które ich zdaniem przynoszą “pożytek”. Tymczasem, gdy sami sięgają pamięcią do lektur własnego dzieciństwa, wspominają nie te, które owiewał “smrodek dydaktyczny” (śliczne określenie Wańkowicza), lecz te, których lekturę naprawdę przeżywali.” To słowa znawcy literatury dziecięcej, profesora Grzegorza Leszczyńskiego.

Nasz picturebook wywołuje emocje z całą pewnością. Jest niemym komiksem, książką, przy której się rozmawia, pyta i odpowiada na pytania, po prostu aktywnie spędza czas. Jej wielopoziomowy odbiór jest zależny do samego czytającego. Na dowód tego, jak dużo można zrobić w oparciu o jedną książkę z dziećmi, przekazujemy nauczycielom i animatorem trzy wybrane scenariusze zajęć – linki do nich są poniżej.

A może warsztaty w bibliotece?

Wspólnie z platformą Biblioteki Szkolne Online zorganizowaliśmy konkurs na scenariusz zajęć z wykorzystaniem picturebooka Pewnego razu w Londynie”.  Nie narzucaliśmy żadnych zasad. To spowodowało, że pomysły, które do nas spłynęły były bardzo różne. Jedne nacisk położyły na edukację teatralną, inne na improwizację, a jeszcze inne na techniki manualne.

Z ogromną wdzięcznością i ciekawością czytaliśmy każdy zgłoszony scenariusz i wyłoniliśmy trzy, które Państwu prezentujemy.  Korzystajcie z nich śmiało do pracy z dziećmi, by rozbudzać ich fascynację książką, teatrem, wiedzą. Platformie Biblioteki Szkolne Online oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy. Scenariusze mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez edukatorów i nauczycieli do pracy z dziećmi.  

Oto nagrodzone scenariusze na warsztaty z dziećmi klas 1-3:

I miejsce

SP nr 2 w Łapach, ul. Piękna 17, 18-100 Łapy Pobierz plik PDF

II miejsce

SP nr 1 w Świerklanach, ul. Boryńska 6, Świerklany 44-266 Pobierz plik PDF

III miejsce

SP w Starej Niedziałce, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki Pobierz plik PDF

Partnerem komiksu jest Teatr Szekspirowski w Gdańsku.