Opublikowano

Ludwik Jerzy Kern (1920 – 2010)

Pisał zabawnie, czasem ironicznie i z dystansem nawet do samego siebie. Dla starszego pokolenia L.J. Kern jest niezbywalną częścią „Przekroju”. Do redakcji przyprowadził go Konstanty Ildefons Gałczyński. Z „Przekrojem” związał się na 34 lata, a po przejściu na emeryturę był jego stałym współpracownikiem. Poeta redagował w nim ostatnią stronę, na której humor grał pierwsze skrzypce. Wielu czytelników właśnie od ostatniej strony zaczynało czytać gazetę.

Ludwik Jerzy Kern pisał również dla dzieci. W jego krakowskim domu, na piętrze w gabinecie stało biurko, na którym powinien pisać, ale często tego nie robił. Energia i atmosfera domu najbardziej wyczuwalne były dla niego w kuchni i tam odnajdywał przyjemność tworzenia.

Ze wszystkich jego książkowych bohaterów, dzieci najbardziej pokochały „Ferdynanda Wspaniałego” oraz słonia Dominika z „Proszę słonia”. Obie pozycje doczekały się kreskówek w TV oraz licznych tłumaczeń. Ponadto tworzył przekłady również na język polski takich autorów jak Roald Dahl, Uri Orlev czy Isaac Bashevis Singer.

Ludwik Jerzy Kern był wielkim miłośnikiem psów.